تبلیغات
♫موسیقی سنتی ایران♫ - تأثیر شنیدن موسیقی بر سلامتی قلب
تاریخ : چهارشنبه 2 اسفند 1391 | 06:53 ب.ظ | نویسنده : سپهر شفیعی

آزمایشهای متعدد بر روی افراد نشان می دهد که شنیدن موسیقی شاد موجب باز شدن رگهای خونی و در نتیجه جریان یکنواخت خون و کاهش احتمال وقوع سکته های قلبی می شود. 

 موسیقی هایی که باعث ایجاد شادابی و نشاط در انسان می شوند، قلب را نیز در مقابل بیماریها قوی تر خواهد کرد.

مطالعات محققان موسسه پزشکی دانشگاه مریلند نشان می دهد عروق بدن افرادی که به موسیقی دلخواه خود گوش فرا می دهند، به میزان زمانی که در حال خندیدن هستند و یا از داروهای مرتبط با خون استفاده می کنند، دچار بهبود می شود.

به گفته محققان تأثیر این نوع موسیقی بر روی بدن شگفت انگیز بوده و به صورت مشهودی بر روی قطر رگهای خونی تأثیر می گذارد. چنین فرایندی تنها در زمان انجام فعالیتهای ورزشی و یا استفاده از داروهایی که به همین منظور تجویز می شوند در بدن انسان مشاهده می شود.

زمانی که رگهای خونی گشوده می شوند، جریان خون به شکلی یکنواخت حرکت کرده و احتمال ایجاد لخته های خونی در رگها کاهش خواهد یافت که در نهایت از میزان بروز ایستهای قلبی کاسته خواهد شد. این پدیده همچنین از سخت شدگی رگها نیز جلوگیری خواهد کرد.

متخصصان بر این باورند که گوش سپردن به موسیقی مورد علاقه و پر نشاط، طبق برنامه ای خاص، در کنار ورزش و مصرف داروهای تجویز شده، می تواند سلامتی مضاعفی را به عروق بدن و قلب ببخشد.

محققان برای آزمایش این نظریه، 10 مرد و زن سالم را مورد مطالعه قرار دادند. این افراد برای انجام آزمایش موسیقی مورد علاقه خود را به همراه آورده بودند.

این افراد همزمان با انجام آزمایشهای فراصوتی برای کنترل عملکرد رگهای بدن، به مدت نیم ساعت به موسیقی مورد علاقه خود و نیم ساعت به موسیقی که آنها را مشوش می کرد، گوش سپردند.

بر اساس گزارش رویترز، نتایج نشان داد که به نسبت اندازه های طبیعی، قطر رگهای خونی هنگام شنیدن موسیقی شاد، 26 درصد افزایش می یابد و در مقابل شنیدن موسیقی آزار دهنده، بر روی رگها به میزان 6 درصد تأثیر معکوس خواهد داشت.

به گفته متخصصان سبک موسیقی در این پدیده نقشی نداشته و تنها علاقه مندی فرد به آن و همچنین شاد بودن آن باعث ایجاد این تاثیر شگفت انگیز خواهد شد.دریافت کد رای گیری